UA-86813606-1

ساعت بدن شما، که از نظر علمی به ریتم شبانه روزی معروف است، بطور خودکار تعیین خواهد کرد که آیا شما یک فرد سحرخیز هستید یا یک آدم شب زنده دار. ساعت بدن شما توسط الگوی ۲۴ ساعته‌ی چرخش زمین تنظیم می‌شود. 

برخی از افراد صبح زود از خواب بیدار می‌شوند تا بدوند، در حالیکه بقیه ترجیح می‌دهند بعد از ساعات کاری ورزش کنند. اما شاید برایتان مهم باشد که چه زمانی برای ورزش بهتر است؟ آیا بدن در زمان‌های خاصی از روز کالری بیشتری می‌سوزاند؟ برای اینکه تعیین کنید ورزش در چه زمانی بهتر است، باید بفهمید که بدنتان چطور کار می‌کند.


تناسب اندام و ساعت بدن شما

ساعت بدن شما، که از نظر علمی به ریتم شبانه روزی معروف است، بطور خودکار تعیین خواهد کرد که آیا شما یک فرد سحرخیز هستید یا یک آدم شب زنده دار. ساعت بدن شما توسط الگوی ۲۴ ساعته‌ی چرخش زمین تنظیم می‌شود. فشار خون، ضربان قلب و سطوح هورمون شما نیز این ریتم شبانه روزی را تنظیم می‌کنند. تمام این چیزها، بر آمادگی بدن شما برای ورزش کردن تاثیر می‌گذارند. مشخص کردن بهترین زمان ورزش برای شما مستلزم توجه به ساعت بدنتان است.


مزایا و معایب یک ورزش صبحگاهی

تمرینات صبحگاهی برای افرادی که سرشان بسیار شلوغ است و برنامه منظمی ندارند ایده آل می‌باشد. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در صبح ورزش می‌کنند، در ساعات بعدی روز عملکرد بهتری در محل کارشان دارند. دلیلش این است که ورزش باعث ترشح اندورفین در مغز می‌شود، خلق و خو را تثبیت می‌کند و در این حین، عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد.


یک مزیت دیگر این است که ورزش، استرس را آزاد می‌کند. هنگامیکه در صبح استرس نداشته باشید، در ساعات بعدی روز، عملکرد بهتری خواهید داشت. ورزش منظم در صبح، بدن را پر انرژی و متناسب نگه خواهد داشت.


اما بعنوان معایب آن، همه نمی‌توانند یک ورزش صبحگاهی را در برنامه روزانه‌ی خود جای دهند. پایبندی به یک برنامه‌ی تناسب اندام به سطح خاصی از تعهد نیاز دارد، بخصوص اگر این برنامه مستلزم بیدار شدن در ساعت ۶ صبح باشد! همچنین اگر واقعا یک فرد سحرخیز نباشید، بسیار سخت است که برای ورزش کردن، انگیزه‌تان را حفظ کنید.


مزایا و معایب ورزش در وسط روز

سطح انرژی بدن در طول بعدازظهر در اوج قرار دارد، بنابراین پیدا کردن انرژی برای ورزش کردن در آن زمان، برای اکثر افراد مشکلی نخواهد بود. ورزش در بعدازظهر برای افرادی که زمان آزاد زیادی دارند، عالی است. هنگامیکه بدن در اوج توانایی‌اش کار می‌کند، به محرک‌ها سریع‌تر واکنش نشان می‌دهد. این بدان معناست که سرعت چربی سوزی و رشد عضلات شما، بسیار سریع خواهد بود.


اشکال ورزش کردن در وسط روز این است که همه‌ی افراد برای ورزش کردن، وقت آزاد ندارند. اکثر مردم در تمام طول روز سرکار هستند و هنگامی که برنامه‌ی زمانی فشرده باشد، جای بسیار کمی برای ورزش وجود خواهد داشت. و حتی اگر برای ورزش کردن وقت داشته باشید، مجبور خواهید بود که زمان ورزشتان را کاهش دهید تا بتوانید تمام فعالیت‌هایی که باید در یک روز انجام دهید را در برنامه‌تان بگنجانید.


مزایا و معایب یک ورزش شبانه

ورزش در شب برای افراد پرکاری که هیچ زمانی برای ورزش کردن در طول صبح و اواسط روز ندارند، ایده‌آل است. شما می‌توانید زمان بیشتری را صرف ورزش کردن کنید، زیرا دیگر عجله ندارید. با اینحال، با انگیزه ماندن برای ورزش کردن در شب، کار سختی است، زیرا سطح انرژی شما در حال پایین آمدن است و به همین دلیل هم ممکن است تمرینات بیشتری را از دست بدهید.


همچنین ورزش در شب، احتمال بی خوابی یا اختلال خواب را افزایش می‌دهد. هنگامیکه ورزش می‌کنید، بدنتان سرشار از آدرنالین و اندورفین می‌شود. این هورمون‌ها، خواب شبانه را بسیار دشوار می‌کنند.


چه زمانی برای ورزش بهتر است

مطالعات نشان می‌دهد که بدن در ساعات خاصی از روز، کالری بیشتری می‌سوزاند. با اینحال زمان ورزش کردن شما، تحت تاثیر احساسی که خودتان در مورد ورزش دارید قرار می‌گیرد. علاوه بر این، کارشناسان سلامتی می‌گویند که زمان ورزش کردن به خودی خود به اندازه‌ی پایبندی به روال تمرینی اهمیت ندارد.


یک روال تناسب اندام، تنها در صورتی موثر است که به یک عادت تبدیل شود. صرفنظر از اینکه شما در طول صبح، وسط روز یا شب ورزش می‌کنید، در صورتیکه آنرا ادامه ندهید، تلاش‌هایتان بی فایده خواهد بود.  • نویسنده : admin
  • منتشر شده در : آموزش
  • تاریخ ایجاد : 2013-03-11
  • بازدید: 728
  • نظر : 0

ارسال نظر

درگاه های پرداخت logo-samandehi
کلمات کلیدی

مهرخاتم مهر خاتم روح الامین

مرکز مُهرخاتم ایران طراحی مُهر